Kıbrıs’ta Araba Nereden Alınır?

Ülkemizde araç piyasasında yaşanan fahiş artış, insanların yurt dışından araba satın almanın yollarını aramaya sevk etti. Hal böyleyken Kıbrıs’ta araç piyasasının makul seviyelerde olması çok dikkat çekti. KKTC’nde araç alım satım piyasası gerçekten de çok hareketli. Bunun ana sebebi toplu taşıma sisteminin Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde fazla gelişmemiş olmasıdır. Bu da araç piyasasının sürekli hareket halinde olmasına ve piyasanın ucuzlamasına neden oldu. Elbette burada ülkenin para biriminin İngiliz Sterlini olmasının payı çok büyük.

Kıbrıs Araba Fiyatları Ne Kadar?

Kıbrıs’ta arabalar oldukça ucuz. Özellikle de hafif ticari araçlar. Yani orta segmentte araç satın almak isteyenler Kıbrıs’ta araba sahibi olabilirler. Üstelik ülkemizin koşullarına göre oldukça kaliteli araçları bulmak mümkün. Ayrıca Kıbrıs’ta arabalar ÖTV olmadan satışa sunulmaktadır. Bu da herhangi bir otomobil markasının herhangi bir modelini kolayca satın alabileceğiniz anlamına geliyor.

Kıbrıs’ta Araçlar Neden Ucuz?

Aslında bu sorunun yanıtını az evvel verdik. ÖTV ödemesi olmadığı için ve toplu taşıma araçlarının bulunmaması araç piyasasının gerçek anlamda ucuz olmasına neden olmuştur. Ayrıca KKTC’nde çok sayıda ikinci el araç alım ve satımı yapan platform bulunmaktadır. Böylece KKTC’ne araç almak için gidenler kolayca araç bulabilirler. İster ev satın almak isteyin ister arabalara arasından beğendiğinizi alın. Ancak unutmayın Kıbrıs’ta ihtiyacınız olan tek şey İngiliz Sterlini parası. Çünkü Kıbrıs’ta fiyatları İngiliz Sterlini belirliyor. KKTC’ne gelen kişiler, KKTC araç piyasasında bulunan araçlar arasından bütçesine en uygun olan satın alarak çözüm üretmektedir. Çünkü Kıbrıs’ta arabalar arasından birini temin etmek hem kolaydır. Hem de ucuz. Oldukça ucuz fiyatlarla satışa sunulan araçlar sayesinde uluslararası pazardan araçlar temin edilebilir. Kıbrıs’ta araç alım ve satım işlemleri de çok ucuz ve kolaydır. Özetle gün içerisinde satın alına aracın devir işlemleri kolayca yapılabilir. Aynı şekilde araç muayene işlemleri de daha ucuzdur. Ülkemizde araç alamayanların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tercih etmelerinin ana nedenini öğrenmiş olduk. Araç sahibi olmak isteyen ehliyet sahipleri; ülkemizin araç alım ve satım işlemlerinin yapıldığı piyasanın düzelmesini beklemeden KKTC’ne gitmenin yollarını araştırmaya koyuldu. Böylece makul fiyatlarla araç sahibi olabilecekler.Kıbrıs’ta araç kiralama ücretleri de daha ucuz olarak karşımıza çıkıyor. Özetle elinde İngiliz Sterlini bulunanlar her türlü Kıbrıs’ta kazançlı çıkacaklar.

Kıbrıs’ta Araç Satın Almanın Maliyeti

Kıbrıs gerçek anlamda ekonomik anlamda uygun bir ülke. Özelikle arabalar maliyet konusunda istenilen fiyat aralığına sahip. Dolayısıyla ülkenin araç satın alma konusunda ideal bölgelere sahip olduğu görülmektedir. Eğer araç satın almayı düşünüyorsanız, kesinlikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gidilecek ve görülecek listenize eklemelisiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti araç satın alma konusunda arzu edilen ekonomik avantajlara sahiptir. Elbette KKTC haricinde farklı ülkelerden de araç satın alınabilir. Ancak KKTC’nde ÖTV gibi önemli vergilerin düşük oranlarda olması; araç satın almak isteyenleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmeye sevk etmektedir. Ne yazık ki ülkemizde araç piyasası bir karmaşa içerisinde ve bir çok verginin olması da işin cabası. Zaten bu ki nedenden ötürü ehliyet sahibi olan vatandaşlar ülkemizin sınırları içerisinde araç satın almakta ve araç satmakta zorluk yaşıyor. Araç almayı düşünüyorsanız ve en önemlisi ucuz araç nereden alınır bilmiyorsanız; kesinlikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletini ziyaret etmelisiniz.

Share: